VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS 2015.

Rajz-Festés 9-12. osztály

A FELSŐ TAGOZAT KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÁSAI

szaktanár: Daróczi Péter

A képeket iskolánk honlapján, a fotógalériában találhatjátok

9. osztály

1. A feladat: Fekete/fehér felhasználásával, az alapformák (kör, háromszög, négyzet) harmonikus osztásával elérhető jelek, logók, monogramok tervezésétől, a természetben fellelhető formák tanulmányozásáig, leegyszerűsítéséig. Ceruza, szén, toll. Kivitelezés: tussal, ecsettel. (méret: 30X40 cm)

A pozitív és negatív formák egymásra gyakorolt hatásának megértése, kiegészítő szerepének gyakorlatban való megtapasztalása. Két forma harmonikus egymás mellett élésére való törekvés.

2. A pontos megfigyelés iskolázása. (tanulmányrajz szénnel, majd emlékezetből kroki tussal)

A feladat:

a./ Forgástestek, drapéria. Növények, gyümölcsök.

b./ A természeti formák – növény/részlet – lerajzolása után egyéni kép megalkotása a képzeletünk birodalmából, a rajzolt növények felnagyításával, részleteinek átalakításával.

3. Kompozíció, képi megfogalmazás szerepének megismerése, elsajátítása.

A feladat: Papírkarc készítése. Első lépésben fekete-fehérben, majd fekete-színes formában.

Az 1-2. feladatban megtapasztalt formák emlékképeinek nyomán új, a képmezőt jól kihasználó, a kompozícióra ügyelő alkotás létrehozása.

10. osztály

A pasztellkréta használatával, a színkeveréssel, a fő és kiegészítő színek hatásaival, valamint az op-art stílussal foglalkoztunk. (méret:30X40 cm)

1. A feladat: Színtani feladatok pasztellkrétával.

2. A feladat: Szűkített színskálával kép alkotása.

3. A feladat: A szimbolista Csontváry képeinek (kompozíció, színhangulat) tanulmányozása után - a jellegzetességeket megjegyezve  -  önálló alkotás elkészítése olaj-pasztell technikával.

4. A feladat: op-art és … (Vasarely, Klee..)színkeverési feladatok (tempera).

11. osztály

A modern művészet (az impresszionizmus, és a modern festészet stílusjegyei alapján) szín és formavilágának felhasználásával egyedi technikával készített mű megalkotása (méret: 60X40 cm).

1. A feladat: Egyedi technikával készített önálló téma feldolgozása a képalkotás eszközeivel, a mondanivaló (tartalom) és a forma kapcsolatának, a használt eszközök hatásának, egy kijelentés “olvashatóságának” és üzenete erejének kifejezésére törekedve. Az érzések és gondolatiság kifejezése a színek érzelmi töltése által.

12. osztály

Olajfestés technikájának megismerése és színben, témában, formában az alkotás teljes szabadságának megélése.

1. A feladat: Egyedi méretben, de legalább 70X50, vagy 60X80 cm önálló téma alapján, egy festmény megalkotása. (Az olajon kívül bármilyen más anyag is felhasználható.) Lehetőleg az „ember” is megjelenjen a térben.

2. A feladat: 35X35 cm önálló belső kép alapján olajkép készítése feszített vászonra, „a felhők ezerszínű, formájú”, az égen megjelenő (különböző meteorológiai viszonyok között) érzelmi hatást keltő látványát felhasználva.