Mihály-napi gondolatok

2014. szeptember 29.

A Mihály-időszakban a Föld belégzése – ami Szent Jánoskor kezdődött – fordulóponthoz érkezett, s az őszi napéjegyenlőség után kezdetét veszi az elmúlás. Véget ért az érés időszaka, megtörtént a betakarítás, és az emberek számot vetnek földi, lelki, szellemi gyarapodásukkal.

Szent Mihály az angyali seregek fejedelme, karddal és mérleggel a kezében minden évben eljön, és segít nekünk e nehéz feladatban helytállni. Ő, aki legyőzte kardjával a sárkányt, bátorságot adhat nekünk, hogy félelmünket legyőzve mi is szembe tudjunk nézni saját belső és külső „sárkányainkkal”. Számot adni önmagunknak apró vagy nagyobb botlásainkról, gonoszságainkról.

Ezért kapunk minden év elmúlás-időszakában esélyt arra, hogy számot vessünk életünkről: vajon, amit a nagyböjti időszak áldozati asztalára letettünk, mivé érett mostanra? Húsvéti újjászületésünk óta „tüzes sárkányunk” hány fejével sikerült megküzdenünk? Vetettünk apró szeretet-magokat az emberek szívébe? Vajon hány fogant meg és hozott termést mostanra? Lelkünk mérlege hányszor billent át a jó cselekedetek oldalára?

Nappal – éjszaka, tavasz – ősz, születés – halál; a forgás sosem áll meg, és soha nem késő erőt merítenünk Szent Mihály hatalmas alakjából a megmérettetésre.

Itt az idő! Hiszen, ha legyőztük félelmünket, az elmúlás iránti fájdalmunkat, mindjárt ott is van az öröm, a hálaadás élménye. Csak sétáljunk ki az erdőbe: soha ilyen sok színben nem pompázott a természet; soha ilyen gazdag nem volt a mező, a rét; soha ennyi lehetőség a bátor harcra és győzelemre!

Álljunk meg egy pillanatra! Ezt üzeni számunkra Mihály – és kérdezzük meg magunktól: mi is igazán fontos az életünkben? Keressük meg azt, amiért hálásak lehetünk!

Mihály-napon iskolánkban a bátorságpróba során a gyerekek gyűjtik az apró, fehér köveket, hogy mérlegbe tegyék. A mérleg egyik serpenyőjében nagy, sötét kő van – és a kis fehér kövek egyszer csak átbillentik a mérleget. A sötét erőt legyőzi a tiszta, fehér fény. Átélhetjük, hogy minden apró kis jócselekedetünk segít legyőzni a rosszat.

Milyen szerencsések vagyunk, hogy megadatik nekünk átélni ezen ünnep minden jelentős mozzanatát. Lelki táplálékként magunkkal vihetjük felnőtt létünkbe s – talán – gyermekeink életében ezáltal kevesebb lesz a gonoszság, kisebb lesz a „sárkány” - vagy bátrabban nézhetnek szembe az elmúlással. És újra lesz erőnk a Hálaadásra. Úgy legyen!

Forrás: Ráduly Éva - Szívkörtánc

Fotó forrása: AntroApró